Türkiye’den yardım istediler: Güney koridorunu kullanabilir miyiz?

Posted by

TBMM Lideri Mustafa Şentop ve beraberindeki parlamento heyeti, Moldova ziyareti kapsamında birinci olarak Moldova Parlamentosunu ziyaret etti.

Moldova Parlamento Lideri Igor Grosu tarafından karşılanan Şentop, Genel Konsey Salonu’nu gezerek mevkidaşından yasama faaliyetleri konusunda bilgi aldı. Akabinde, Şentop ve Grosu, heyetler ortası görüşmeye başkanlık etti.

Rusya-Ukrayna savaşını hatırlatan Moldova Parlamento Lideri Igor Grosu, Türkiye’nin barış ve istikrarın tekrar sağlanması için takviyesinin farkında olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tahlil bulmak için ortak bir yol aradığını bildiklerini vurgulayan Grosu, “Ukrayna’daki buğday ve başka hububatın dünyaya ulaştırılması için tahlil bulan Türkiye’nin bütün adımlarınızı yakından takip ediyoruz.” dedi.

ENERJİ KRİZİ KARŞISINDA TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTEDİLER: GÜNEY KORİDORUNU KULLANABİLİR MİYİZ?

Savaş sonucunda dünyayı etkileyen bir güç krizi olduğuna değinen Grosu, “Türkiye’nin bu bahiste oynadığı rolü biliyoruz, iş birliği yapılarak bu krizin de aşılması için gösterdiğiniz bütün gayretin farkındayız. Moldova, güç krizinden çok fazla etkilenmedi zira yakın dostlarımız ve komşularımız var. Bu vesileyle sizden bir ricam olacak: Gaz nakli yapmamız gerekirse güney koridorunu kullanma fırsatımız olur mu?” sözlerini kullandı.

Grosu, TİKA aracılığıyla Moldova’da 400’den fazla projenin hayata geçirildiğini, birçok kente hizmet götürüldüğünü kelamlarına ekledi.

TBMM Lideri Şentop, heyetler ortası görüşmenin akabinde Moldova Parlamentosu Onur Defteri’ni imzaladı.

Şentop, daha sonra Moldova Parlamentosu kurul liderlerinin yanı sıra Moldova Ticaret ve Sanayi Odası ve Moldova Yatırım Ofisi yetkilileri ile görüştü.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.