Tutuklanan 16 gazeteciye cezaevinde form imzalatılmak istenmiş

Posted by

Diyarbakır’da 8 gün gözaltında tutulduktan sonra tutuklanan 16 gazeteciyle dayanışmak için İstanbul ve Ankara’dan bir küme gazeteci hafta sonu kente gitti. Basılan haber merkezlerini ziyaret eden ve basın açıklaması yapan gazeteciler takviye bildirisi verdi.

Ziyareti ve davayla ilgili gelişmeleri yazan Gazeteci Derya Okatan, gazeteciler tutuklandıktan sonra cezaevi girişinde form imzalatılmak istendiğini aktardı.

Okatan’ın yazısından bir kısım şöyle:

“16 Haziran’da tutuklanan gazetecilerin cezaevine birinci girişte bir formu imzalamaları istenmiş.

Formda şu seçenekler bulunuyor:

-Aktif örgüt üyesiyim.

-Sempatizanım.

-İtirafçıyım.

-Bağımsızım.

Tutuklu gazeteciler formu imzalamayı reddetmiş.

Bilgiyi aktaran Av. Resul Tamur’a tutukluların koğuşlara yerleştirilmeleri için yapılan uygulamayı hatırlattım. ‘Daha evvelki uygulama ‘taraflıya mı tarafsıza mı gideceksin?’ şeklindeydi’ karşılığını verdi.

Tamur, ‘Doğrudan kişinin ağzından ‘örgüt üyesiyim, sempatizanıyım’ üzere tabirler alınmak isteniyor. Bu form müvekkillerimizi rahatsız etmiş ve hakikat bulmadıkları için formu imzalamamışlar’ dedi.”

‘BASIN TARİHİNİN UTANÇ FOTOĞRAFI’

Gazetecilerin el koyulan fotoğraf makineleri ve kameralarının emniyetteki çekilmiş fotoğrafının Yeni Şafak’ta yayınlanmasına dikkat çeken Okatan, “Diyarbakır’da ziyaretlerimiz devam ederken, MA çalışanı arkadaşımızın gösterdiği bir fotoğraf ile birden nutkumuz tutuldu. Fotoğraf Yeni Şafak gazetesinde yayınlanmıştı. O denli anlaşılıyor ki, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü servis etmiş” sözlerini kullandı.

Okatan’a fotoğrafla ilgili yorum yapan Av. Resul Tamur: “Fotoğraf makinesini ne biçimde kabahat kanıtı olarak kıymetlendirecek, onun merakı içindeyiz. Lakin bu imaj bile aslında sorunun cürüm ile ilgisi olmadığını, yalnızca basına yönelik bir tutuklama olduğunu açıkça gösteriyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.