Van Valisi açıkladı: 150 kilometre duvar örülecek

Posted by

Yeni Van’ın Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ozan Balcı, hudut sınırının Çaldıran kısmında şu ana kadar 40 kilometre duvar örüldüğünü, bu yılın sonuna kadar ise 150 kilometrelik kısmın bitirileceğini söyledi.

Kaçak geçişlerin engellenmesi için Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden Hakkari’nin Yüksekova ilçesine kadar uzanan 560 kilometrelik duvarın, Van’ın Çaldıran ilçesindeki 150 kilometrelik kısmının 40 kilometresi tamamlandı. Kalan 110 kilometrelik kısmın de bu yıl bitirilmesi hedefleniyor. Yüklenici firmaların kurduğu beton santrallerinde üretilen 4 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton tartısındaki beton bloklar, iş makineleriyle evvelce yeri hazırlanan hudut sınırına yerleştiriliyor. Yapılan çalışmalarda 26 mayın tarlası temizlenirken, bilhassa Ağrı, Iğdır hududu ve Çaldıran kısmı dahil, şu ana kadar 191 kilometre duvar yapıldı. Duvar çalışmalarıyla birlikte İran hudut çizgisinde 250 optik kule inşa edildi ve bu kulelerin yüzde 95’i bitti. Kulelerin kimilerinden 16 kilometreye kadar cisim ve canlı tespiti yapılabiliyor. İmalatı ASELSAN tarafından gerçekleştirilen optik kulelerin yanı sıra hudut çizgisinde 284 tane termal kamera bulunuyor.

VALİ BALCI, HUDUT SINIRINDA İNCELEME YAPTI

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ozan Balcı, hudut çizgisindeki karakolları ziyaret edip askerlerle sohbet etti. Hudut çizgisindeki duvar örme ve mayın temizleme çalışmalarını inceleyen Vali Balcı, mayın paklığı yapan askerler ve hudutta nöbet tutan özel harekat polisleriyle hatıra fotoğraf çektirdi.

Vali Balcı, bu yılın sonuna kadar Van-İran hudut çizgisindeki 150 kilometrelik kısmına beton duvar örüleceğini belirterek, “Şu anda Türkiye-İran sonundayız. Çalışmalarımız ağır bir formda devam ediyor. İnşallah bu sene 150 kilometre modül duvarlarımızı tamamlayacağız. Duvar yaklaşık 4 metre yüksekliğinde. Şu ana kadar 40 kilometrelik sınır bitti. İnşallah bu yıl içerisinde tamamı bitirilecek. Yalnızca duvar sınırını tamamlamıyoruz. Hendekler, elektro-optik kulelerimiz de yapılıyor. Duvarların örüldüğü bölgede mayın paklığı de yapılıyor. Çalışmaları yerinde inceliyoruz. Jandarmamız, hudut birliklerimiz, polis özel harekatlarımız burada. Hudut sınırında gerekli güvenlik önlemleri alınmış durumda. Biz de burada komutanlarımızla, emniyet müdürümüzle birlikte yapılan çalışmaları yerinde görüyoruz, arkadaşlarımıza moral veriyoruz. Buradaki çalışmalar gaeyt nizamlı bir formda devam ediyor. Bu yılki gayemiz 150 kilometrelik kısmı bitirmek” dedi.

KAÇAK GÖÇMENLERİN GEÇİŞLERİ ENGELLENİYOR

Sonda kaçak geçişlere yönelik sıkı uğraş yürütüldüğünü söyleyen Vali Balcı, “Duvarlar çekiliyor, hendekler kazılıyor, elektro kuleler kuruluyor. Artık bizim kara kuvvetlerimize ilişkin, hudut karakollarımız var, jandarma karakollarımız var. İnşaatları denetim eden ve jandarmaya takviye veren polis özel harekat var. Devletin bütün kurumları, şahısları canla başla bu iş için ağır bir çalışma yürütüyor. Geçişler de engellenmeye çalışılıyor. Burası tabiri caizse dağın başı. Karda, soğukta bütün görevlilerimiz bu çabayı devam ettiriyor” diye konuştu.

Vali Balcı’nın İran hudut sınırındaki incelemelerine Çaldıran Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, 6’ncı Hudut Tugay Kumandanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez ve Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın eşlik etti.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.