Vietnam’da Kripto Hırsızlığı: Bu Coin’den Milyonluk Çalındı!

Yerel kaynaklara göre 1,5 milyon dolarlık kripto hırsızlığının arkasında iki eski polis memuru da vardı. Film benzeri hikaye, bölge mahkemesinin kararını bekliyor.

Vietnam’da 1,5 dolar değerinde kripto hırsızlığı

Yerel kaynaklara göre, tüm hikaye 2018’de başladı. Le Duc Nguyen isimli bir Vietnam’lı tanıdığı Ho Ngoc Tai’ye kendisine yaklaşık 1.000 BTC satmasını tavsiye etti. Bu miktarda BTC o zamanlar 4,2 milyon dolar değerindeydi.

Daha sonra yatırım planı beklendiği gibi gitmedi. Tai, bir kripto dolandırıcılığının kurbanı olduğuna kanat getirdi. Kaybı kabul edemedi ve Mayıs 2020’de sattığı BTC’leri geri almak için bir ekip kurdu. Bu ekip Nguyen’yi satın aldığı 1.000 BTC’yi iade etmeye zorladı. Ancak, Nguyen’in cüzdanında bu kadara fon yoktu. Ekip sonunda sadece 1,5 milyon dolar değerinde kripto parayı geri alabildi. Kaçırılan kurban, daha sonra şehir merkezine 15 kilometre uzakta terk edildi.

Ho Chi Minh Şehri Halk Mahkemesi’nin, 1,5 milyon dolarlık soygun ve adam kaçırmanın arkasında olabilecek 16 Vietnamlıyı mahkemeye çıkardığı bildiriliyor. İlginç bir şekilde, sanıklardan ikisi eski polis memuruydu. Vietnam, kripto para benimsenmesi açısından küresel liderlerden biridir. Artan popülaritesine rağmen, hükümet varlık sınıfına yasal bir çerçeve dayatmadı.

Vietnam kripto piyasasında liderlik sıralamasında ikinci sırada yer alıyor

Asya ülkesi genellikle kripto para benimsenmesine odaklanan çalışmaların başında gelir. Chainalysis, Eylül 2022’de Vietnam’ın 1.000 puanla bu alanda dünya lideri olduğunu tahmin ediyor. Rapor ayrıca, yerel halkın %21’inin yaşamları boyunca bir noktada kripto para kullandığını gösterdi. Bu grup aynı zamanda yatırım yapmaya meyilliydi.

Bu yıl Mart ayında yayınlanan “Vietnam Kripto Piyasası Raporu 2022”, varlık sınıfının ülke sınırları içinde oldukça popüler olmaya devam ettiğini gösterdi. Araştırmaya göre Vietnamlıların %17’si (yaklaşık 16,6 milyon kişi) uzun vadeli kripto yatırımcısı. Bunların yaklaşık üçte biri daha önce Bitcoin’e yatırım yaptı.

https://twitter.com/chainalysis/status/1570010821362688001

Rapor, Vietnam’ın kripto kabulü açısından Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nde (ASEAN) Tayland’dan sonra ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Öte yandan, ABD’li düzenleyicilerin Mart ayından bu yana sürdürdüğü baskı, birden fazla kripto para borsasını zor kararlar almaya zorluyor.

ABD SEC’den Blockchain platformlarına dava yağıyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere SEC, bugün birkaç dolandırıcı web sitesi operatörüne karşı dava başlattı. Ayrıca Binance, yeni düzenlenmeler nedeniyle Kanada bölgesinden çekilmeyi planlıyor. Dünyanın en büyük borsası, Mart sonunda CFTC davasıyla düzenleyicilerin odak noktasını haline gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir