Yılmaz Büyükerşen, Cüneyt Arkın’la anılarını anlattı

Posted by

Bir jenerasyonun ömründe izler bıraktı. Hareketli sinemaların vazgeçilmez oyuncusuydu, ulusal hisleri kabartırdı Cüneyt Arkın… Tıpkı vakitte Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in okul yıllarından arkadaşıydı. Büyükerşen’in paylaştığı fotoğraflarda gerçek ismiyle Fahrettin Cüreklibatır’ın, sahneye ve sanata yakınlığının okul yıllarında başladığı görülüyor.

Büyükerşen, okul arkadaşı Cüneyt Arkın’ı Cumhuriyet’e anlattı. Kendisinin seslenişiyle “Fahrettin Cüreklibatır” ile Büyükerşen’in çocukluk yıllarından fotoğraflarında görünen, ikilinin okulun hem izci kadrosunda, hem de tiyatro kolunda birlikte misyon aldıkları. Fotoğrafların birinde Cüneyt Arkın, kovboy sinemalarının ünlü oyuncusu John Wayne üzere bakıyor. Büyükerşen, o fotoğrafı şöyle anlatıyor:

“23 Nisan yahut Cumhuriyet Bayramı olabilir. Tiyatroda Moliere’in ‘Zoraki Tabip’ini oynadık. Ben oturuyorum, Fahrettin ayakta duruyor. Kaşlarını üst kaldırmış, kendisini John Wayne’e benzetirdi. Geride da ‘Zoraki Tabip’in tablosu bulunuyor. Fotoğrafta diğer bir sanatçı arkadaşımız daha var: Tiyatrocu Mete İnseler. O da merhum oldu.

Büyükerşen, o yılları şöyle anlatıyor:

“Lisede çok yeterli öğretmenlerin elinde okuduk. Yalnızca dersleri değil, toplumsal ve sanatsal donanımımızı geliştirecek tavsiyelerde bulunurlardı. Hafta sonu okul yok diye bizi Halkevi’ne götürürlerdi. Stant varsa stant gezilir, tiyatro izletilir, Karagöz Hacivat varsa onu seyrederdik. Konferansları anlamasak da izlemeyi öğretirlerdi”.

İZCİLİK ANILARI

Tiyatroya ait fotoğraf, o periyot Yunus Emre İlkokulu, günümüzde Cumhuriyet İlkokulu olan yerin altına yapılan küçük sahnede çekilmiş. Büyükerşen, küçük sahnenin uzun yıllar kentin tek sahnesi olduğunu, şeker fabrikasıyla birlikte yeni tiyatro ve konser salonu yapıldığını anımsatıyor ve ekliyor:

“Hâlâ vardır o sahne. Allah’tan Eskişehir Şeker Fabrikası’nı satmadılar”

Büyükerşen’in bir de Cüneyt Arkın’la izci kıyafetleriyle olan fotoğrafı var. O fotoğraf da lise yıllarında çekilmiş. Büyükerşen, “Beden eğitim öğretmenleri izciliğe teşvik ederdi, dağa yahut deniz kenarına masraf, kamp kurardık. Rütbelerimiz, fularlarımız vardı” diye anlatıyor.

Büyükerşen ve Cüneyt Arkın’ın sınıfı okulda duvar gazetesi de çıkarmış. Fakat Büyükerşen bunu, “Bizim gazetemiz birinci mizah duvar gazetesiydi ve ismi ‘Gıdıklama’ idi. Suat Öner muharrir, ben de karikatürleri çizerdim. Çok yaratıcı bir gruptuk, tiyatroya çok düşkündük. Bize öğretmenlerimiz, ‘tiyatro toplumun aynasıdır, bizi bize anlatır, izleyenler oyundan ders çıkarmalı’ diye söylerlerdi”. Cüneyt Arkın’la sinemayı bıraktıktan sonra sık sık konuştuklarını anlatan Büyükerşen, “Fahrettin Atatürkçü, cumhuriyetçi, demokrat biriydi, siyaset konuşurduk. Dublör kullanmazdı, o atlama, zıplamaları kendisi yapardı. Bu yüzden çok sakatlanmıştır” diyor.

“HACIBABA” DERDİK

Arkın’ın çok âlâ eğitim aldığını, tıp fakültesini dereceyle bitirdiğini anlatan Büyükerşen, “Betül’le severek evlendiler” diyor ve “çocukken niyeyse Fahrettin’e ‘Hacıbaba’ derdik; bana da bir dişim kırık diye ‘dişsiz’ derlerdi” diye ekliyor.

Büyükerşen Arkın’la son bir ortaya gelişini de şöyle anlatıyor:

“Geçen sonbaharda Tuluhan Tekelioğlu, “Yaşayan Efsaneler” ismiyle bir sinema çekti, içinde Fahrettin de vardı, ben de, futbolcular, birtakım hekimler da vardı. Orada görüştük, arkadaşlarımızı andık”.

“SEÇİLEMEDİĞİNE SEVİNDİ”

Arkın’ın siyasete girme tecrübesi olduğunu da anlatan Büyükerşen, “Eskişehirliler onu çok sever, o da Eskişehirlileri sever. Bunun için her sinemasında Eskişehir sözcüğü kesinlikle geçsin isterdi. Milletvekili adaylığı da oldu bir periyot ancak seçilemedi. Seçilemediği için de mutlu olmuştu” diye noktalıyor anılarını.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.