Zelenski: Yaklaşık 400 yerleşim yeri kurtarıldı

Posted by

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, günlük ulusa sesleniş konuşmasında Harkiv bölgesine yaptığı ziyaretten döndüğünü belirterek, “Bugün itibariyle neredeyse tüm bölge kurtarıldı. Bu savaşçılarımızın eşi görülmemiş bir hareketiydi, Ukraynalılar bir sefer daha birçoklarının imkansız olduğunu düşündüğü şeyi yapmayı başardılar. Yalnızca etkin operasyonların birinci gününde birliklerimiz 19 kilometre ilerledi. 5 gün süren çatışmalarda 110 kilometre yol kat edildi. Toplamda, yaklaşık 400 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Bu bölgede kalan 150 bin Ukraynalı sıradan, inançlı, olağan bir hayatın nasıl olduğunu artık yine hissediyor” formunda konuştu.

“DÜNYA BU YIKIMI GÖRMELİ”

Hem Ukraynalı hem de yabancı gazetecilerin kurtarılan bölgelere erişim sağladığını tabir eden Zelenski, “Dünya bu yıkımı görmeli, Rusya’nın Ukraynalılara yaşattığı acıyı hissetmeli. Kolluk kuvvetlerimiz hali hazırda işgalciler tarafından işlenen cinayetler, yapılan azaplar ve adam kaçırmalarla ilgili raporlar alıyorlar. Dünyanın Bucha’da gördükleri, Çernihiv bölgesinin kurtarılan topraklarında gördüklerimiz, Sumi bölgesi ve şu anda da Harkiv bölgesinde gördüklerimiz Ukraynalılara yönelik soykırımın delilleridir. Rusya’nın soykırımdan öbür bir şey getiremeyeceğinin kanıtı” dedi.

“SİVİLLERE KARŞI SAVAŞAN ZAVALLILARSINIZ”

Konuşmasında Rus ordusuna da seslenen Zelenski Kryvyi Rih kentinde Karachunivske barajını amaç alan füze saldırısına ve barajın ‘hiçbir askeri bedeli olmadığına’ değinerek, “Tarih, barbarlar tarafından değil beşerler tarafından yazılır. Sivillere karşı savaşan zavallılarsınız. Savaş alanından kaçan alçaklar, uzak bir yerden ziyan vermeye çalışıyor. Kendi torunlarınızın utanacağı teröristler olarak kalacaksınız” formunda konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.