Zelenskiy’den korkutan ‘açlık krizi’ uyarısı

Posted by

24 Şubat’tan bu yana kısmi Rus işgali altındaki Ukrayna’nın Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı 20 milyon ton besin ihracatını engellemekle suçladı.

Zelenskiy, limanlarındaki maniler kaldırılmazsa birçok ülkenin besin kriziyle karşı karşıya kalacağını söyledi.


Ukrayna’nın ticari limanlarının tamamına yakını ya Rus işgali altında ya da ablukaya alınmış vaziyette

RUSYA’NIN MAHZURLARI KALDIRMASI İÇİN DÜNYADAN YARDIM İSTEDİ

Devlet Lideri Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Dünya, Rusya’nın Ukrayna limanlarındaki pürüzlerini kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde güç krizini bir besin krizi takip edecek. Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi” dedi.

“ENGELLERİ KALDIRMANIN YOLLARINDAN BİRİ ASKERİ ÇÖZÜM”

Zelenskiy, “Rusya nedeniyle güç krizinden sonraki ikinci kriz besin krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, besin eserlerine muhtaçlığı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek besin krizi yaşanacak” diye konuştu.

Ukrayna’nın limanlarındaki manilerin kaldırılması hakkında ise Zelenskiy, “Liman manilerini kaldırmanın yollarından biri askeri tahlil. Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz” sözlerini kullandı.

“RUSYA MİLYONLARCA İNSANI AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKIYOR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya limanlarımızı kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor” formunda konuştu.

Savaştan evvel Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğday arzı, global ticaretin neredeyse yüzde 30’unu oluşturuyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın datalarına nazaran Ukrayna, dünyanın 4’üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5’inci en büyük buğday ihracatçısı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.